Konsultacje z członkami NZZP UKSW w sprawie planu wydatkowania środków przyznanych w ramach zwiększenia subwencji na rok 2022

Szanowni Państwo,

W dniu 27.09.2022 roku na stronach Ministerstwa Edukacji i Nauki ukazał się komunikat Ministra Edukacji i Nauki „o wysokości subwencji ze środków finansowych na utrzymanie i rozwój potencjału dydaktycznego oraz badawczego przyznanych na rok 2022”. Zgodnie z jego treścią Uniwersytetowi Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie przyznana została kwota 1 469 300,00 zł przeznaczona na podwyższenie wynagrodzenia brutto pracowników Uczelni średnio o 4,4% w odniesieniu do wykonania wynagrodzeń w uczelnia w roku 2021 (na podstawie sprawozdania budżetowego Rb-70 za IV kw. 2021 r.). W przyznanej kwocie uwzględniono również pochodne opłacane przez pracodawców będących płatnikami składek na ubezpieczenie społeczne oraz odpis na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Zgodnie z dalszą treścią komunikatu przyznane zwiększenia wysokości subwencji nie zostanie uwzględnione w podstawie naliczenia subwencji na rok 2023. Tak brzmiący komunikat wskazuje, iż przyznane środki mają charakter nieprzechodzący na kolejne lata i muszą być wydatkowane w 2022 roku oraz że dodatkowa subwencja ma charakter jednorazowy”.Władze uczelni zwróciły się do Zarządu NZZP UKSW z zaproszeniem do komisji, która zająć się ma określeniem zasad podziału tych środków.

Kwestię interpretacji komunikatu MEiN w dniu 28.09.2022 podniosła także Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich, która zwróciła się do pana ministra Przemysława Czarnka z zapytaniem, czy wskazana powyżej kwota zwięszenia subwencji przeznaczona na podwyższenie wynagrodzeń zostanie zabezpieczona także w środkach z subwencji przekazywanych uczelniom na kolejne lata.

Zarząd NZZP UKSW pragnie zwrócić się do Państwa z zapytaniem o Państwa merytoryczne opinie w tej sprawie zarówno formy wykorzystania środków (wypłata jednorazowego dodatku w terminie do 31.10.2022 roku albo okresowego podwyższenia wynagrodzenia w okresie 1.10. – 31.12.2022 rok). Jednocześnie chcemy negocjować z władzami UKSW w przedmiocie wygospodarowania dodatkowych środków z budżetu uczelni na inne formy wsparcia pracowników UKSW a także  stałego zwiększenia wynagrodzeń dla pracowników naszej uczelni. Za wszelkie Państwa opinie przesłane pod adres nzzp@uksw.edu.pl będziemy bardzo wdzięczni. Najbliższe spotkanie z władzami UKSW odbędzie się w dniu 5.10.2022 roku.

Z poważaniem,

Zarząd NZZP UKSW